+ Vastaa ketjuun
Näytetään tulokset 1 - 9. Osumia 9
-
28.07.09, 14:03 #1vierasVierailija
Mistä tietää onko kädessä murtuma?
Kaaduin lauantaina pyörällä pahasti ja käteen sattu pahiten, olen käyny päivystyksessä, mut mitään ei kuvattu, lääkäri vaan taivutteli kättä ja sanoi että pelkkä ruhjevamma. Käsivarsi tuosta kyynerpäästä alaspäin on sininen ja mustelmilla, niin kipeä, että pitkähihasta paitaakin on vaikea pitää. Turvotusta myös.
Musta alkaa tuntumaan että siinä vois olla murtuma, vai voiko ruhjevamma olla näin kipeä ja kolmatta päivää?
Mulla oli sen kaatumisen jälkeen koko yläkroppa kipeenä, kyljet ja rintakehä...mutta nekin on alkanu jo paranemaan, eikä pahemmin ole kipeenä.
-
-
28.07.09, 14:04 #2jepVierailija
käyppä uudelleen lääkärissä ja vaadi kuvaus. joskaan nyt ei paljon enää ole tehtävissä jos siellä murtuma onkin...
-
28.07.09, 14:07 #3apVierailija
Alkuperäinen kirjoittaja jep
Miksi ei oo mitään tehtävissä? Mulla oli kerran kämmenessä murtuma, olin sen kanssa 10 päivää kotona, kunnes en enää kestäny kipua ja menin päivystykseen, se kuvattiin ja kipsattiin...parani hyvin.
-
28.07.09, 14:08 #4Huisi hippuVierailija
vaikka ois murtuma, hiusmurtumakin ei sille tehtäis muuta kuin tukiside. paranee viikossa tai kahdessa jot et liikuttele sitä, mulla meni joskus ranne kun keinuin keunussa, kädellä otin vastaan kun osuin puuhun, kuvattiin, ei ollu murtumaa. kun mun sormen keskimmäisestä luusta lohkes pala, siis selvä murtuma sormeni turposi, oli kipee päivän, 2viikkoo paketissa ja sit alko toimia normaaliin tapaan.
-
28.07.09, 14:11 #5
Lauantaisin saattaa kuvantamispalveluja olla huonosti saatavilla. Käy arkipäivänä kättäsi valittamassa ja voit päästä paremmin kuviin.
-
28.07.09, 14:12 #6vieras2Vierailija
Kannattaa käydä kuvauttamassa... itselläni oli rannemurtuma, liukastuin lauantaina iltapäivällä, kävin päivystyksessä ja lääkäri käänteli/väänteli kättä ja totesi ettei rajua murtumaa näytä olevan, mutta pitäisi käydä vielä röntgenissä seuraavan päivänä. Kävin kuvissa ja murtuma löytyi.
Sunnuntaina kuvien perusteella nuori lääkäri (kandi?) päätteli että hoidoksi riittää pelkkä lasta ja side. Kysyin asiaa vielä myöhemmin terveyskeskuksen "omalääkäriltämme", hän oli sitä mieltä että ranne vaatii kipsilastan. Loppujen lopuksi ranne kipsattiin torstaina eli noin viisi päivää myöhemmin kuin ranne murtui.
-
28.07.09, 14:18 #7apVierailija
Voinko mennä suoraan päivystykseen tän kanssa vai pitääkö ensin yrittää aikaa terveyskeskuksesta? Viimeksi menin päivystykseen kun oli murtuma, eikä ainakaan sanottu ettei olis saanu mennä.
-
12.01.13, 20:23 #81Vierailija
Veneluun murtuma?
Kaaduin pari päivää sitten luistellessani, ja ranteeni vääntyi. Ranteeni oli koko loppu päivän kipeä, mutta kipu kuitenkin helpotti iltaa myöten. Seuraavana aamuna kipu oli jo lähtenyt. Kuitenkin iltaa myöten kipu tuli takaisin. Ranteeseeni sattuu jos nostan jotain painavaa, tai heilutan kättäni. Minulla ei kuitenkaa ole mustelmia, eikä käteni ole turvonnut. Onko mahdollista että minulla olisi veneluun murtuma?
-
12.01.13, 20:28 #9"vieras"Vierailija
Tykkää
Tilaa uutiskirje
Markkinat
Horoskooppi
TV-Maailma
Blogit
Kerhot

















Lainaa








Myleene Klass ja Ava
Brittiläinen tv- ja pop-tähti Myleene Klass puskee autoon esikoistaan Avaa, 5, jolla on selvästi hieman eri suunta. ...