+ Vastaa ketjuun
Näytetään tulokset 26 - 33. Osumia 33
-
06.06.11, 11:11 #26"..."Vierailija
Meidän pojalla oli 2 kertaa kaulan ympäri (kiristyi ponnistusvaiheessa ja jouduttiin katkaisemaan kun pää oli ulkona) ja lisäksi tuplasolmu, "todellinen solmu" jonka takia vauvan kasvu oli hidastunut ja meillä oli kuulemma enkeleitä matkassa että ei käynyt huonosti...
-
06.06.11, 11:12 #27"onni"Vierailija
meillä melkein 5kg oli napanuora kaulanympäri ja lisäksi se oli melkein 1m pitkä!
-
06.06.11, 11:15 #28"vieras"Vierailija
mitä tarkoittaa, että napanuora on puneella? meillä kolmannella oli kerran kaulan ja koko kehon ympäri. sykkeet putoili suoistusten aikana ja lopulta lastenlääkäri käskikin olla makuullaan vasemmalla kyljellä loppu synnytyksen ajan kun se oli ainoa asento missä sykkeet oli hyvät.
-
06.06.11, 11:21 #29JONSERED KarhunkantajaVierailija
Kiemuralla kuten puhelimenjohto. Tai jos olet muksuna tehnyt sellaisia nyörejä... pyörittämällä lankoja nippuna, kunnes kaksinkerroin laitettaessa muodostavat paksumman nyörin.
Ei auttanut mikään asentohoito tuossa. Lapsivettä oli valtavasti ja poika heitteli voltteja ja harrasti kuviokelluntaa kitarisoissa kunnes kalvot puhkaistiin. Läsähti vauhdilla lantioon ja satutti niskansa (josta tuli ihan hyvä jumppaamalla) ja äänet katosivat.
-
06.06.11, 11:31 #30
Minulta on kuollut vauva kohtuun neljä vuotta sitten. Syy oli napanuorakomplikaatio, napanuora (pitkä sellainen) oli 2 kertaa kaulan ympäri. Tuona vuonna napanuorakomplikaatiosta johtuva hapenpuute oli reilun 50 vauvan kuolinsyy.
-
06.06.11, 11:42 #31
Mun esikoisella oli napis tiukasti kaulan ympäri ja katkaistiin heti pään synnyttyä. Vauva sai 6 ja 8 pistettä. Seuraavana päivänä vauvasta katsottiin PVK (verenkuva), että onko hemoglobiini laskenut liikaa, kun ei kerennyt saada istukasta kaikkea verta ennen napoanuoran katkaisua. Hb oli hyvä ja muutenkin vauvan vointi ok. Terve ja reipas 5-vuotias on nyt.
-
04.08.11, 13:42 #32"elina"Vierailija
entä...
hei kysyisin sellasta et jos vauvalla on syntyessään napanuora kaulan ympäri ja käy lähellä kuolemaa niin onko mahdollista että aikuisiässä tulee jotai vaikutuksia?
voiko jotkut sairaudet johtua siitä...? kuulostaa tyhmmältä mutta kiinnostaa hirveästi.
Kiitos etukäteen.
-
04.08.11, 13:44 #33JONSERED KarhunkantajaVierailija
Tykkää
Tilaa uutiskirje
Markkinat
Horoskooppi
TV-Maailma
Blogit
Kerhot






Lainaa










Myleene Klass ja Ava
Brittiläinen tv- ja pop-tähti Myleene Klass puskee autoon esikoistaan Avaa, 5, jolla on selvästi hieman eri suunta. ...