• Ristiäiset - vauvan ensimmäinen juhla

    Valtaosa suomalaisista kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon ja haluaa kastattaa lapsensa. Kasteessa lapsi otetaan kotiseurakuntansa jäseneksi ja hän saa nimen.

    Ristiäisten suunnittelun voi aloittaa ottamalla yhteyttä seurakuntaan ja sopimalla ristiäisten ajan ja paikan. Yleensä kastejuhlaa vietetään noin kuuden viikon kuluessa syntymästä. Väestörekisteriin lapsi on kirjattava kahden kuukauden kuluessa eli viimeistään silloin on hyvä antaa lapselle nimi ja toimittaa kaste.

    Ristiäiset voidaan järjestää kotona, kirkossa, seurakuntasalissa tai muualla sopivassa paikassa, kuten isovanhempien luona.

    Usein ennen kastejuhlaa pidetään kastekeskustelu, jossa keskustellaan toimituksen sisällöstä, hoidetaan rekisteröintiin liittyvät paperit ja sovitaan käytännön järjestelyistä. Rekisteröintilomakkeeseen merkitään lapsen etunimet, sukunimi sekä kummien koko nimet ja kirjoillaoloseurakunnat. Toimituskeskustelun yhteydessä lomakkeen voi täyttää yhdessä papin kanssa. Viimeistään kasteen yhteydessä lomake annetaan kastavalle papille.

    Kastava pappi tapaa lapsen vanhemmat tai vanhemman yleensä joko seurakunnan tiloissa tai perheen kotona.

    Keskustelussa tutustutaan molemmin puolin. Papille voi kertoa asioista, joita hän voi käsitellä esimerkiksi kastepuheessa. Papin kanssa sovitaan tilaisuudessa avustavien paikat ja tehtävät, esimerkiksi se, kenelle pappi ojentaa sytyttämänsä kastekynttilän tai kuka lukee raamatuntekstit.

    Yhdessä mietitään myös kastetilaisuuteen sopivia virsiä ja voidaan harjoitellakin niitä.

    Kastetilaisuuteen voi tutustua etukäteen netin kautta.

    Kasteesta lisää evankelis-luterilaisen kirkon nettisivulla>>

    Kummit
    Kastettavalla tulee olla ainakin kaksi kummia, jotka ovat joko luterilaisen kirkon tai niin sanotun Porvoon yhteisön jäsenkirkon konfirmoituja jäseniä. Porvoon yhteisöön kuuluvat muun muassa Suomen, Ruotsin, Norjan, Islannin, Viron ja Liettuan luterilaiset kirkot.

    Kirkkoon kuulumaton henkilö ei voi toimia kummina.

    Kummeja voi olla useampiakin, esimerkiksi neljä. Elämäntilanteen muutos, kuten muutto ulkomaille tai avioero, voi aiheuttaa sen, ettei kummi voikaan pitää lapseen yhteyttä. Silloin on hyvä olla useita kummeja.

    Juhlavärinä valkoinen
    Kotikastetta varten tarvitaan Raamattu, kynttilä ja valkoinen liina lapsen päälaen kuivaamista varten sekä kukkia koristeeksi. Kastepöytää kattaessaan tulisi valita valkoinen liina, sillä kastetilaisuuden kirkollinen väri on valkoinen, joka on kirkkauden ja viattoman puhtauden väri.

    Ideoita kastejuhliin kannattaa suunnitella hyvissä ajoin ja ottaa vastaan kaikki apu, jota juhlien järjestämiseen tarjotaan. Tarjoilujen järjestämisen voi antaa pitopalvelun hoidettavaksi, jos siihen on mahdollisuus.

    Ristiäisiin sopivat tarjoiltavaksi tavanomaiset kahvipöydän herkut ja pikkusuolaiset, kuten kakut, pikkuleivät, leivokset, piiraat, pasteijat, tuulihatut ja voileivät tai voileipäkakut.

    Kastepuku ja kastevesi
    Vauvan kastepuku kannattaa hankkia hyvissä ajoin tai laittaa vanha kuntoon. Perintömekkoon voi kirjailla lapsen nimikirjaimet. Kastepuku kannattaa pukea lapselle juuri ennen toimitusta. Puvun alle voi tarvittaessa laittaa mukavan potkupuvun. Monista seurakunnista on myös mahdollista lainata kastepukua.

    Kun ristiäiset pidetään kotona, kastevedeksi tulisi varata puhdasta ja kädenlämpöistä vettä, ei liian kylmää, ettei lapsi pelästy. Kasteen jälkeen on kaunis tapa palauttaa kastevesi luontoon esimerkiksi kaatamalla se kukkien kasteluvedeksi.

    Nimiäiset
    Kirkkoon kuulumattomat vanhemmat voivat järjestää lapselleen kastetilaisuuden sijaan nimiäiset.

    Kastekummien asemesta lapselle voidaan nimetä siviilikummi(t), joille annetaan kummitodistus, joista yksi kappale jää lapselle itselleen.

    Nimiäisten ohjelmassa voi olla puheita, musiikkia, isojen sisarusten lupauksia tai nimikkopuun istutusta. Tietoa ja apua juhlan järjestämiseen saa palvelukeskus Pro-Seremonioilta sekä Anneli Aurejärvi-Karjalaisen kirjasta Perheen omat juhlat. Siviiliseremoniat häistä hautajaisiin (WSOY 1999).

    Lisätietoa nimiäisistä>>

    Vinkkejä ristiäisten ja nimiäisten järjestämiseen>>
    Kommenttia 5 Kommenttia
    1. Meillä oli ristiäiset viime lauantaina ja nimesin kaksosemme Tauskiksi ja Virpiksi. Sukunimi on Kätkä.
    1. Mahtava idea kastetilaisuuteen liittyen.
      Vauvan valokuvasta magneetti lapsen syntymätiedoilla ja tämän voi antaa isovanhemmille ja kummeille kastetilaisuuden yhteydessä.

      kurkkaa..
      http://salattu.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=90759676
      Meillä kokeiltiin tätä pari viikkoa sitten ja sai kovasti postitiivista palautetta kummeilta ja isovanhemmilta.
    1. Jokainen pieni lapsi on suuri ihme. Ihmeellisiin, ainutkertaisiin hetkiin Suomessa neulotut ja ommellut uniikit kastemekot www.isoaidinaikaan.fi
    1. tuo aikaisempi kirjoitukseni .. siihen liittyen
      Vauvan valokuvasta magneetti syntymätiedoilla. Oivallinen tapa muistaa kummeja ja isovanhempia kastetilaisuudessa.
      kurkkaa linkkiä
      http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=109571336
      tai myyjätunnusta huuto.netissä heidi59
    1. Pieni korjaus ylläolevaan artikkeliin: Vauvalle ei anneta kasteessa nimeä, vaikka niin sitkeästi luullaan. Vanhemmat antavat/ovat antaneet vauvalleen nimen/nimet ja sillä nimellä hänet kastetaan maailmanlaajuisen Kristuksen kirkon ja paikallisseurakunnan jäseneksi.
    Kommenttia Kommentoi

    Asiakaspalvelut

    Lehtiesittely
    Tilaa lehti
    Osoitteenmuutos
    Tilausmuutokset

    Mediatiedot

    Lehti
    Ilmestymis-ja aineistoaikataulu
    Ilmoitushinnat
    Verkkopalvelu
    Ilmoitushinnat ja mainosmuodot
    Tekniset tiedot

    Toimitus

    Yhteystiedot ja palaute
    Otavamedia Oy
    Maistraatinportti 1
    00015 OTAVAMEDIA

    Tilaajapalvelu

    puh: (09) 156 665, fax: (09) 156 6511

    Aukioloajat: ma–pe 08:00–17:00

    Verkkopalvelut
    Alibi
    Anna
    Deko
    Erä
    Hymy
    Kaksplus
    KG-lehti
    Kippari
    Kotilääkäri
    Käytännön Maamies
    Kotiliesi
    Koululainen
    Moda
    Parnasso
    TM Rakennusmaailma
    Seura
    Suomen Kuvalehti
    Suosikki
    Tekniikan Maailma
    Vauhdin Maailma
    Vene
    Media-Matkat
    Nettiauto
    Plaza