Presidentti Tarja Halonen suomii 3.2. ilmestyneessä Kaksplussan 40-vuotisjuhlanumerossa yhteiskunnan roolia lasten huostaanotoissa.
”Vaikeimmissa tapauksissa, joissa lapsi sijoitetaan kasvamaan sijaisperheeseen, otetaan vieläkin liian vähän lapsen etua huomioon.”
Tarja Halonen oli Helsingin lastensuojelulautakunnan varapuheenjohtaja 1970- ja -80-luvuilla. ”Muistan nähneeni papereita, joissa lausuttiin, että lapsi pitäisi palauttaa epävarmoihin kotioloihin, koska vanhemmat niin pitävät lapsistaan.”
”Aikuiselle saattaa olla vaikea luopua päivittäisestä läsnäolosta, mutta se saattaa kuitenkin olla lapsen etu.”
Presidentti Halonen kommentoi myös tuoreeltaan lehdistön tapaa käsitellä Yhdysvaltain presidentinvaalien tulosta:
”Lehdistössä oli kaksi porukkaa. Toinen kyseli, miten Obama suhtautuu Suomen Nato-jäsenyyteen ja toinen kirjoitti siitä, onko rouva Obamalla kurvit paikoillaan, ihan sanatarkasti. Jos vaikka Jeesus ilmestyisi takaisin maan päälle, osa varmaan kyselisi, miten Jeesus suhtautuu Suomen Nato-jäsenyyteen ja toisilla olisi kiire pohtia, onko Maria Magdalenalla kurvit paikallaan.”
puh: (09) 156 665, fax: (09) 156 6511
Aukioloajat: ma–pe 08:00–17:00