30 kuvaa lapsettomalta viikonlopulta
Lapset lähtivät perjantaina isälleen ja me vietimme Pepen kanssa taas viikon keskenämme. Teen ensi viikolla töitä ja koulujuttuja, mutta ennen niitä vietimme yhteisen vapaaviikonlopun.

Aloitamme päivät aina viikonloppuisin kiireettömällä aamiaisella, johon emme kylläkään lasten poissa ollessa panosta paljoakaan. On mukavampi laittaa ruokaa koko perheelle ja kahdestaan elämme usein aika kehnoilla kokkailuilla.

Heti aamutoimien jälkeen käperryin sänkyyn syömään jäätelöä ja suunnittelemaan mitä aion päivän aikana tehdä.

Olimme edellisenä päivänä hionneet ja petsanneet terassin mustaksi. Tänään vuorossa oli öljyäminen. En malta odottaa, että pääsemme laittamaan terassia kauniiksi!

Öljyn kuivuessa lähdimme hakemaan puutarhakeinua, joka pääsee grillin ja pöydän kaveriksi terassille.

Seuraavana aamuna löysin itseni taas mukkilasta. Siskoni kävi nappaamassa mut kyytiinsä samalla, kun hän lähti hakemaan Maxia.

Tuoli kaipaa vielä muutaman kerroksen maalia, mutta musta näyttää jo nyt niin hyvältä! Laitan valmiista lopputuloksesta vielä myöhemmin kuvan.

Maissi oli menossa innoissaan mammalle, jossa emme ole koronan takia päässeet vierailemaan pitkiin aikoihin.

Kyläilyn päätteeksi saavuimme vielä mukkilaan vaihtelemaan autoja. Minä ja Maissi otimme vielä iltajumpat trampoliinilla.

Postauksen otsikosta huolimatta viikonloppuni oli kaikkea muuta kuin lapseton. Silloinkin kun omat lapseni ovat isällään, saan viettää melkein joka päivä aikaa pikku Maissin kanssa. <3
Tämä ihana viikonloppu oli hyvin samanlainen kuin useimmat viikonloppuni. Pieniä projekteja kotona Pepen kanssa ja kylillä seikkailemista kummipoikani ja siskojeni kanssa. Nyt on taas levännyt olo jatkaa maanantaina työharjoittelun parissa. Mukavaa viikkoa kaikille!
Jaa oma kokemuksesi