HELPPOA RETKIRUOKAA JA LAHJAKORTTIARVONTA
[mittaustagi ]
[conversionpixel campaign=’Kariniemen’ title=’HELPPOA RETKIRUOKAA JA LAHJAKORTTIARVONTA’]
Käytiin tosiaan tällä viikolla retkeilemässä meidän pappan laavulla tuttuun tapaan, mutta tällä kertaa meidän päiväretkemme sai vähän uutta makua, sillä olen mukana Kariniemen ja Lifien kampanjassa, jonka myötä lähdin testailemaan uusia Kariniemen Kananpojan Filee -leikkeleitä.
Usein retkeillessä sitä menee helpoimman kautta (ainakin meidän perheessä) ja laavulle pakataan pari pakettia makkaraa, jota meillä oli toki tälläkin kertaa mukana etenkin lapsille, mutta loppujenlopuksi laavulla oli äärettömän helppo valmistaa myös jotain vähän maukkaampaa! Topias pyöräytti aamulla äkkiä pizzataikinan, jonka hän ennen lähtöä kaulitsi pyöreiksi levyiksi ja pakkasi levyt voipaperia väleihin tunkemalla mukaan. Laavulla me sitten laitettiin (me=siskoni Anni, joka aina hoitaa meidän ruokkimisen) pizzojen päälle tomaattikastiketta, kirsikkatomaatteja, fetaa, juustoa, sekä tietty Kariniemen Kananpojan leikkeleitä. Pizzat paistettiin tulella vanhan pellin ja folion avulla ja voila! Ihan älyttömän herkullista oikealla tulella paistettua pikapizzaa. Kariniemen leikkeleet sopivat tähän tarkoitukseen kuin nenä päähän! Ne on niin helppo ihan ruokaveitsellä leikata, tai vaikka sormilla repiä pizzan päälle. Ne ovat takuulla lihaa, eivätkä mitä tahansa ruumiinosia, mitä sattui silppuriin lentämään, ja lisäksi ne ovat hurjan herkullisia.
Leikkeleet pizzassa olivat meille uusi kokeilu, mutta otettiin laavulle mukaan myös vanha tuttu suosikki. Nimittäin munakas! Munakas on aina ollut mun luottoruoka painoa pudottaessa ja se koostuu mulla yleensä kananmunasta, leikkeleestä ja niistä kasviksista ja juustoista, mitä jääkaapista sattuu löytymään. Leikkeleitä on aina jääkaapissa ja ne sopivat täydellisesti munakkaaseen tuomaan makua ja täyttävyyttä. Ja jääkaapin lisäksi ne sopivat näköjään erittäin hyvin kylmäkassiin mukaan laavulle ja niiden kanssa on luonnossakin helppo toimia. Munakasta me valmistettiin laavulla laittamalla pannu suoraan hiilien päälle, sillä grillin päällä ei lämpö riittänyt. Tämän jälkeen ei kyllä enää ihan pelkkä makkara kelpaa, kun päästiin näkemään, kuinka helppoa voi olla valmistaa luonnossa astessa herkullisempia eväitä.
Nämä Kariniemen uudet leikkeleet ovat 86% lihaa ja niillä on myös sydänmerkki. Kaksi herkullista makuvaihtoehtoa sopivat molemmat loistavasti ruoanlaittoon. Etenkin näin retkeillessä leikkeleiden käyttö oli todella näppärää, kun ruokia ei tarvinnut erikseen maustaa. Hunajapaahdettu ja mustapippuri-oliiviöljypaahdettu filee ovat molemmat hurjan herkullisia! Paketteihin voisi lyödä myös pappa hyväksyy -leiman, sillä vietiin näitä leikkeleitä isovanhemmilleni muutama paketti ja meidän ei-syö-ikinä-mitään-epäterveellistä-rasvaista-sokerista-lisäaineellista-ja-etenkään-punaista-lihaa -pappa hyväksyi nämä ruokavalioonsa.
Kariniemen Kananpojan leikkeleet ovat todella lihaisia ja mureita, niissä on syödessä sellainen selkeä lihan tuntuma, kun usein leikkeleistä on tällainen suuntuntuma kaukana. Meillä on yleensä aina kaksi erilaista leikkelepakettia jääkaapissa, sillä Topias syö punaista lihaa ja minä valkoista, mutta nämä kananpojan fileet kyllä upposivat molemmile. Erityisesti meidän suosikiksi jäi tämä hunajapaahdettu versio, vaikka molemmat herkullisia ovatkin. Tosin tuo mustapippuri-oliiviöljypaahdettu filee kyllä sopii sitten taas pizzaan paremmin! Summasummarum, nam.
Nyt olisi hyvä kohta kertoa kommenteissa, miten te käytätte tai käyttäisitte näitä tuotteita? Kommentoimalla 1.3. klo 21 mennessä olet mukana 3×20 euron lahjakortin arvonnassa! Lahjakorteilla voit osaa Kariniemen tuotteita mistä tahansa niitä myyvästä liikkeestä. Kilpailun säännöt löytyvät täältä.
Yhteistyössä Kariniemen
Kommentit
Munakkaaseen:)
Käyttäisin pizzaan ja munakkaisiin.
Voileipäkakku ristiäisiin!
Tietysti leivän päälle nam sitten pitäis kokeilla munakasta, pizzaa mitä tekin teitte mutta lisäksi voisi kokeilla lisätä pasteijaan, voisarven sisään ym
minä käyttäisin ne ihan vain leivän päällä 😀
Mukana arvonnassa!
Käyttäisin tuotteita, ruoanlaitossa mm. tuo retkeily pizza menee kokeilulistalle. Lämpimät voileivät saisivat varmaan perinteiselle kinkku/meetvursti täytteelle oivan kilpailijan.
Se lettitaikinajuttu siinä mainoksessa olis varmaan kokeilun arvoinen! Ja en oo koskaan tajunnu että pizzaakin voi tehdä nuotiolla Noh, aina voi oppia uutta.
Munakkaaseen, leivän päälle, pitsaan, kinkkupastaan ja muihin kinkkuruokiin. Ja tietenki suoraa paketista suuhun 😀
Pitsa on aina herkullista,mutta kana käy niin moneen. Kokeilisin mielelläni.
Haluaisin kyllä kokeilla munakasta noista, samaten ”kinkkukiusaustakin” voisin kokeilla tehdä näillä, sillä punaista lihaa ei tule enää syötyä.
Tekisin näistä pastakastikkeen! Varmasti olisi maukas arkiruoka 🙂
ruisleivällä!
Voileipäkakku lähtis kokeiluun näillä, pojan 10v. synttäreitä vietetään parin viikonpäästä!
Voileipäkakkua!
Usein ihan tuollaisenaan, varmasti myös munakkaassa ja pizzassa maistuisi
Tekisin varmaan suolaista piirakkaa näistä.
Voisin pizzan myös kokeilla mutta varmasti suurimman osan nauttisin tuoreen sämpylän kanssa.
Pizzaan olis kiva kokeilla!
Ei ole vielä tullut maistettu mutta pakko varmaan maistaa tota hunajapaahdettua. Laitan aina munaikkaisiin leikkeleitä, ni näitä vois kokeilla siihen. 🙂
Pizzaan voisi kokeilla 🙂
Leivälle ja pastakastikkeeseen.
Munakkaaseen ja pizzaan 🙂
Ruisleivästä tehtyihin lämppäreihin!
Voisin tehdä vaikka pastaa ja ihan vaan leivän päälle 🙂
Karjalanpiirakan päälle!
Vaikka mihin, lämpimiin voileipiin, pizzaan, suolaiseen piirakkaan.
sämpylän välissä
Leivän päällä ja pitsaan.
Leivän päälle sekä munakkaaseen. Maistuisi varmasti myös meidän lapsille 😉
Pizzaan ja meijän perheen uusiin iltaherkkuihin lämpimiin voileipiin 🙂
Pasta carbonaraan!
Mullakin on tapana tehdä munakasta missä on leikkelettä mukana, lisäks käyttäisin noita riisikakkujen päälle! Nam! :p
Voileipä,voilepäkakku,pizza ym.. paljon olisi käyttöä jokapäiväisessä ruoanlaitossa.
Arkena omeletin välissä tai ihan leivän päällä.
Kun on aikaa kokkailulle niin sopisi hyvin piirakoihin!
Käyttäisin ihan leivän päälle tai munakkaaseen! 🙂
Leivän päällä ja munakkaassa 🙂
Kokeilisin piirakkaan!
Luulen että ainakin osan söisin paketista ihan sellaisenaan esimerkiksi välipalana, kuulostaa liian herkulliselta! Lisäksi varmasti iltapala munakkaaseen tulisi käytettyä! 🙂
Pasta Carbonaraan ja ihan vaan leivän päälle laittaisin. Sekä myös munakkaisiin, pizzaan, suolaiseen pannariin…
Voileipäkakkuun ja lämpimiin voileipiin!
Ihan vaan leivän päälle ja lämpimiin voi leipiin. Voisi sopia hyvin myös voileipäkakkuun.
Lämpimiin voileipiin!
Pizzaan, suolaisiin piirakoihin ja leivän päälle. 🙂
Pizzaan ainakin! 😀
Eväsleipiin, me retkeillään paljon luonnossa.
Malttamattomana maistaisin pari siivua ihan suoraan paketista, toisi myös mukavaa vaihtelua leivän päälle. Kesällä voisin kääräistä fileiden sisään vaikka herkkusieniä tai tankoparsaa ja eikun grilliin.
Voileipäkakkuun
Leivontaan, piirakoihin tai esim. omeletin kanssa.
Mä käyttäisin leivän päällä, munakkaaseen ja kokeilisin varmaan tota pitsaakin ! Kuulosti niin helpolta ja hyvältä (:
Leivän päälle laittaisin ja voisin jopa harkita tekeväni elämäni ensimmäisen voileipäkakun 🙂
Nam, kananpojan hunajapaahdettu filee menee ehdottomasti testiin! Kokeilisin leikkeleitä pastakastikkeessa, suolaisessa piirakassa sekä miksei ”ihan vaan” lämppäreissäkin. Lämppärit on iltapalana ikisuosikki 🙂
Uunileipiin 🙂
Voileipäkakkuun, lämpimiin voileipiin + perus voileipien päällä 🙂
Voileipäkakkuun!
Pastakastike tai suolaiseen piirakkaan voisin kokeilla.
Kokeilisin leikkeleitä leivän päälle sekä pizzaan
No tietysti leivän päälle ja sitten yksi missä tykkään käyttää hyvälaatuisia leikkeleitä on erilaiset munakkaat. Nam!
Ihan vaan leivän päällä, munakkaassa ja lämpimissä voileivissä!
Ihan perinteisesti leivän päälle tai munakkaaseen. Myös salaatin seassa leikkeleet ovat ihan toimivia. 🙂
Täyttäisin pasteijoita tai kinkkunyyttejä.
Leivän päällä tai pizzaan!
Vautsi, vaikuttavat herkullisilta vaihtoehdoilta nopean ja terveellisen lounassalaatin joukkoon!!
Töihinkin helppo ottaa mukaan salaatin lisäksi aamupalaleipää piristämään!
Arvonnassa mukana!
Oi, nuotiolla valmistettu pizza kuulostaa hyvälle, sitä kokeilisin!:)
ehkä vähän mainoksen uhrina olisi mielenkiintoista kokeilla noita esim. sushin tapasiin rulliin, mitä heidän mainoksessa tehdään. Niin erikoisen, mutta mielenkiintoisen näköistä! 😀
ihan vaan leivän päälle laittaisin
Munakkaaseen ja kokeilisin leivän päälle, sillä en syö leipää ollenkaan, ellei ole oikeasti hyviä ja laadukkaita täytteitä tarjolla.
Mukana arvonnassa. Keksin jo vaikka mitä mihin käyttää kariniemen tuotteita
Oi, ihana idea tuo nuotiopizza! Onnistuisikohan minultakin? Täytyy koettaa ehdottomasti, kiitos vinkistä! Itse tekisin näistä lämpimiä voileipiä, tai suolaista piirasta. Hmm.. Nyt tekeekin mieli jo päästä leipomaan 🙂
Tekisin ehdottomasti suolaisen ”kääretortun” tai siis rullan. Sämpylätaikina kaulitaan levyksi, levylle levitetään pestoa, pieneksi leikattua broilerleikkelettä ja juustoa. Koko komeus kääritään rullalle ja paistetaan niin, että taikina kypsyy. Tai hei, munakasrulla (pellillä paistettu munakas, päälle täytteet ja kääritään rullalle)!
Käyttäisin ainaki pitsaan ja munakkaasen.!
Kokeilisin piiraaseen, myös rieskarullat kiinnostaisi!
Munakkaaseen tai vaikkapa sellaisenaan leivän päälle 🙂
Pasteijoihin voisin kokeilla tai vaikka kermaiseen pastaan, helppoa ja nopeaa!
Pastakastikkeeseen taikka ihan vaan leivän päälle 🙂
Tekisin ehdottomasti pizzaa näistä! Nam!!
Nam! Ehdottomasti mukana arvonnassa!
Leivän päälle, NAM
Tekisin munakasta tai pastaa 🙂
Pitsaan ehdottomasti myös 😛 Nam!
Suolaisiin muffinsseihin, nams!
Leivän päälle
Lämpimät voileivät vois olla aika ihania noilla höystettynä!
Suolaiseen piirakkaan voisin kokeilla 🙂
Makstuisivat varmasti maukkailta myös salaatissa!
Ihan vaan leivän päällä 🙂
Voileipiäkakku!
Noihan menis hyvänä croissantin täytteenä hitaina viikonloppuaamuina. Nam.
Voileipäkakkuun!
Suolaiseen piirakkaan 🙂
Voileipäkakkuun esimerkiksi.
Tahtoisin kokeilla näitä laatikoiden seassa ja pastakastikkeessa!
Oi, täytyy ehdottomasti päästä testaamaan tuota kananpojan hunajapaahdettua fileetä! Näin viikonlopun kunniaksi ajatukset ajautuu vahvasti herkulliseen brunssiin, jonne valmistaisin leikkeleistä esimerkiksi suolaista piirakkaa tai uunissa valmistuvan munakasrullan. 🙂
Mukana ihanassa arvonnassa.
Leivänpäälle, pizzaan ja munakkaaseen ainakin 🙂
Munakas näiden kanssa houkuttelis!
Lämpimiin voileipiin
Käyttäisin pastaan, uunivoileipiin ja ihan aamupalalla 🙂
Leivän päällä tai munakkaassa 🙂
Ihan jokapäiväisessä arkiruuassa: leivän päällä, munakkaassa, välipalaksi kirsikkatomaattien kanssa jne.!
Pizzan päälle kokeilisin laittaa 🙂
Munakkaassa
Munakkaaseen käyttäisin 🙂
Salaatissa
Munakkaaseen tai suolaiseen piirakkaan. 🙂
Leivän päälle, munakkaaseen ja salaattiin 🙂
Munakkaaseen tai lämpimiin voileipiin:)
Laittaisin leikkeleitä voileipäkakun väliin poikani ristiäisiin. 🙂
Käyttäisin pastasalaatteihin sekä tietysti pizzaan!
Käyttäisin patonkeihin ja rullarieskoihin, kiva kun on jotain ”makua” perusnaturellin tilalle 🙂
Pizzat ja munakas.
Käyttäisin leivän ja pizzan päälle 🙂