Joulukalenteri jouluhiirien seikkailuista
Joulun odottaminen ja joulukalenteri on paitsi lapsille myös minulle iso ja tärkeä juttu. Niin kauan kuin olen ollut äiti, olen koonnut erilaisia joulukalentereita lapselle/lapsille. Tänäkin vuonna halusin toteuttaa joulukalenterin, mutta materialismi-ahdituksissani en halunnut koota kalenteria tavaran ympärille. Lähdin toteuttamaan elf on the shelf -tyyppistä aineetonta joulukalenteria. Tontun ostamisen sijaan ompelin lasten hiiri-leluille tonttulakit – katso ohje pehmolelun tonttulakin askarteluun täältä. Meillä seikkailisi joulutontut öisin tehden omia seikkailujaan.
Olen esitellyt jouluhiirien seikkailuita instagramini stooreissa. Nyt kokoan hiirten tähänastiset yölliset seikkailut kuvina tähän – lisään viimeiset sitten joulun jälkeen!
Tällainen on jouluhiirten joulukalenteri
Ensimmäisenä aamuna lapset saivat hiirten mukana (fiksuruualta hävikistä ostetut) suklaakalenterit. Joka aamu joulukalenterissa on ollut mukana myös satuhieronta Hiiri Hiirusen jouluvalmisteluista – kalenteri löytyy Oranssia-blogista

2. luukun lumienkelit valmistuivat siivilän läpi levitettyyn vehnäjauhoon


Hakaneulojen avulla jouluhiiret sai aseteltua kiipeilemään.


Hiiret pääsivät jouluseikkailujen myötä aktiivisesti osaksi lasten leikkejä ihan päivittäin. Siinä rytäkässä yksi hiiri pääsi karkuunkin, mutta onneksi löytyi taas seuraavien päivien seikkailuihin.

Näistä ihanista lumihiutaleista olen kirjoittanut aiemmin täällä.


Parasta on, kun saa jotain tarpeellista verhoiltua joulukalenteri-hiirien tuomisiksi, tuntuu hammastahnakin erikoiselta jutulta!



Tänä aamuna pienimmille ei löytynyt puhtaita sukkia… Onneksi hiirillä oli varasuunnitelma!



Askartelimme ballerina-koristeita esikoisen kanssa ja niistä inspiroituneina hiiretkin pukeutuivat lumihiutaletutuihin. Ballerina-koristeista voit lukea täältä.


Jouluhiiret pääsivät myös ratsuretkelle!





Tällainen oli meidän perheen joulukalenteri vuonna 2020!
Hyvää joulua!
Anni
Jaa oma kokemuksesi