Suurperheelliset perheet!

Viestiketju alueella 'Mitäs nyt? Aihe vapaa' , aloittaja vierailija, 17.07.2019.

  1. vierailija

    vierailija Vieras

    Ihan mielenkiinnon vuoksi kun koitan oman perheen (6henk.) budjektia tehdä niin kysyn miten paljon teillä menee rahaa kuukaudessa tarpeellisiin menoihin.

    1. Ruoka
    2. Harrastemaksut
    3. Vaatteet
    4. Pesuaineet, pyykinpesuaineet
    5. Jos eläimiä niin eläinten ruuat/kustannukset

    Kiitos jos jaksoit vastata! :)

    ps. Myös edullisia ruoka reseptejä ja vinkkej' voi laittaa.
     
    #1
  2. vierailija

    vierailija Vieras

    Paljon tärkeämpi kysymys on: miksi ei voi käyttää ehkäisyä? Ja vielä toinen, kaikkein tärkein kysymys: paljonko meidän veronmaksajien selkänahasta revitään euroja vuositasolla kaikkiin niihin yhteiskunnan kustantamiin tukiin ja etuisuuksiin, mitä perheenne nauttii?
     
    #2
  3. vierailija

    vierailija Vieras

    Ruoka, juomat, shampoot, pesuaineet, vaipat, siteet, patterit... on 750 euroa kuukaudessa.

    Kissan ruoat ja hiekat noin 30 e kuukaudessa.

    Harrastemaksut:
    Vanhemmat 0 euroa
    Lapsi 1: 50 e kuukausi
    Lapsi 2: 50 e kuukausi
    Lapsi 3: 70 e kuukausi
    Lapsi 4: 0 euroa toistaiseksi
     
    #3
  4. vierailija

    vierailija Vieras


    No mutta olipas hyvin katkera kommentti. Ne ei ole sinulta pois vai onko? Veikkaan, että tällä hetkellä sinun selkänahasta ei taideta repiä tällä hetkellä minkään näköisiä euroja.
     
    #4
  5. vierailija

    vierailija Vieras

    Tiesitkö muuten, että lapset ovat meidän tulevaisuus. Ilman lisääntymistä ei olisi elämää maanpäällä. Et sinuna olisin ihan shhh. Eiköhän suomessa talousasioissa revitä niitä euroja pikkasen muihin kohteisiin mihin ei välttämättä tarvis.
     
    #5
  6. vierailija

    vierailija Vieras

    1. ruoka ja muut päivittäistavarakaupasta saatavat tuotteet esim pesuaineet, vessapaperit, yht. 1500e/kk
    2. harrastuksiin menee neljä kertaa kuntosalimaksu eli 240e/kk
    3. vaatteet, vaikea sanoa kun harvemmin ostellaan mitään, ostetaan vain kun edellinen vaate menee puhki, noin 200-500e/vuodessa eli alle 50e/kk
    4. pesuaineet, pyykinpesuaineet, menee meillä kohtaan 1.
    5. ei ole eläimiä

    Ai sorry, nyt vasta luin aloituksen paremmin. Meillä siis kaksi aikuista ja kaksi lasta.
     
    #6
  7. vierailija

    vierailija Vieras

    Perhekoko 2+5, lisäksi koira
    1. Ruoka + pesuaineet + vessapaperit yms --->1200
    2. Harrastemaksut vaihtelee kuukausittain, en osaa sanoa. Säännöllisiä maksuja ei ole, mutta esim syksyllä kun kerhot alkaa, maksuja tulee muutama kymppi per tenava per lukukausi. Mies harrastaa paljon urheilua ja ostaa tarvittaessa suksia, pyöriä yms. Juuri tulin kaupasta ja ostin itselle uudet juoksukengät.
    3. Vaatteet ---> tarpeeseen ostetaan kun entiset on puhki. tänään meni 70 euroa lapsen kenkiin. Jonain kuukautena ei mene juuri mitään.
    4. Pesuaineet, pyykinpesuaineet ---> katso kohta 1
    5. Jos eläimiä niin eläinten ruuat/kustannukset ---> n. 100 e/kk
     
    #7
  8. vierailija

    vierailija Vieras

    Et olisi saanut vastata sillä vastauksesi ei auta tässä yhtään!
     
    #8
  9. vierailija

    vierailija Vieras

    Aika hemmetisti menee neljällä ruokaan, pesuaineisiin yms.
     
    #9
Kaikki kentät ovat pakollisia
Luonnos tallennettu Luonnos poistettu

Jaa tämä sivu

Alibi
Anna
Deko
Dome
Erä
Hymy
Kaksplus
Kippari
Kotilääkäri
Kotiliesi
Koululainen
Ruoka.fi
Parnasso
Seura
Suomen Kuvalehti
TM Rakennusmaailma
Tekniikan Maailma
Vauhdin Maailma
Golfpiste
Vene
Nettiauto
Ampparit
Plaza
Muropaketti